SchudniZdravo.sk

to najlepšie pre Vaše zdravie...

  
  
  
  

Vyplň formulár a získaš príručku o chudnutí zdarma.

 

 

 

Nadváha, obezita

Nadváha, obezita sa stala jedným z najväčších zdravotných problémov.

Celosvetovo došlo doslova k epidémii obezity. Čísla hovoria, že až 70% úmrtí v Európe je spôsobených nadváhou. V súčastnosti je na Slovensku asi 500.000 obéznych ľudí.

 

Normálnu hmotnosť má:

 • do veku 35 rokov len 40% mužov a 56% žien.
 • vo veku 35-45 rokov len 29% mužov a 31% žien.
 • vo veku 45-55 rokov len 19% mužov a 15% žien.
 • vo veku 55-65 rokov len 14% mužov a 7% žien.

 


Nárast obezity v posledných rokoch je ovplyvnený spôsobom života. Tuky zlepšujú chuť jedla a dávajú lepší pocit sýtosti. Ale tuky, ktoré zjete a nespálite, sa v tele uložia.

V roku 1950 bola spotreba tukov u nás 80g za deň na obyvateľa, dnes je to takmer 150g. A z toho 75% živočíšnych tukov. Napríklad Japonci jedia 80g tukov na obyvateľa za deň a z toho 56% rastlinného pôvodu.

Obezita je sprevádzaná radom závažných ochorení ako je cukrovka, vysoký krvný tlak, ochorenia srdca a ciev, ochorenia tráviaceho systému, rakoviny, alergií, astmy... atď.

Nadváha, obezita je obrovským stresom a záťažou pre srdce, pretože musí čerpať krv cez všetky tukové vrstvy. Je príčinou mnohých ochorení pohybového aparátu a vedie aj k psychickým poruchám - pocit menejcennosti, poruchy osobnosti...

 

Niekoľko dôvodov, prečo priberáme...

Keď sa vás spýtam na príčiny nadváhy, prípadne až obezity, čo odpoviete?

Zrejme to budú priveľké porcie jedla až prejedanie sa, sedavý spôsob života/práce či gény. Áno, je pravdou, že tieto tri faktory sa vo výraznej miere podpisujú pod naše kilá, ale nie sú jedinými. Sú tu aj iné, ktoré si možno všímame menej a z ničoho ich neobviňujeme.

Treba ale myslieť na to, že nadváha nie je výsledkom pôsobenia iba jednej jedinej príčiny a je nutné objaviť aj tie ostatné. A samozrejme, ak je to vo vašom prípade aktuálne, tak aj bojovať!

 

 • Nesprávny a hektický spôsob života - jeme nepravidelne a jedlá, ktoré nemajú žiadnu výživovú hodnotu pre náš organizmus (rýchle občerstvenia, polotovary...).
 • Málo fyzickej aktivity a pohybu.
 • Nedostatok alebo naopak priveľa spánku môže mať za následok, že namiesto chudnutia budete priberať.
 • Pijeme málo čistej vody - nahrádzame ju nápojmi sladenými veľkým množstvom cukru, ktorý sa potom premieňa na tuk.
 • Používame umelé sladidlá - klamú mozog, ktorý nás potom núti jesť viac.
 • Zdravotné problémy a ich liečba, priberanie z liekov - mnohé z nich ovplyvňujú samotný apetít, iné zase útočia na metabolizmus. Medzi najznámejšie patria tie na depresiu, na srdce či tlak, veľa urobia aj hormóny. Aj niektoré antibiotiká podávané v ranom detskom veku vedia zaútočiť na schopnosť tela páliť tuky alebo ich ukladať.
 • Nadmerné znečistenie ovzdušia - výskumy dokazujú, že ak je tehotná žena v nadmernom množstve vystavovaná rôznym nebezpečným látkam definovaných ako hrozby priberania, dieťa môže byť obézne už pred vekom 7 rokov.
 • Starnutie - v štyridsiatke už organizmus nedokáže tak ľahko spaľovať ako v dvadsiatke. Vek neoklameme, no ak s ním budeme hrať podľa pravidiel, nebudeme musieť riešiť chudnutie.

 

A potom to vyzerá ako "na hojdačke" chudnutia a priberania...

Raz hore, inokedy zasa dolu:

 

 

Ak niekto povie: "To nič že som tučný, len keď som zdravý.", tak Vás musím upozorniť, že to nie je možné.

Nie je možné mať nadváhu a byť zdravý!

 

 

Prevádzkovateľ webu Silvester Judák, IČO: 46 604 880 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov spracováva na tejto webovej stránke cookies

nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely a v prípade vášho súhlasu tiež aj pre retargeting (cielená reklama).